ІСТОРІЯ КУбку ДРУЖБА. 70-ті

 

 

Історичні розповіді

              
 ВСТУП. 8-9 травня в м. Ужгороді відбудуться традиційні 

55-і міжнародні змагання з легкої  атлетики Кубок «Дружба».  Хочу зробити невеликий ЕКСКУРС в історію його проведення – згадати перших учасників, послухати їхні спогади та враження. Дуже багатьох сьогодні вже не має  живими та ми ЗАПАМЯТАЛИ їх такими. 
Свою розповідь розіб’ю  на 5 розділів (блоків):  70-ті, 80-ті, 90-ті, 2000-і, 2010-і роки.
Сподіваюся на точність у розповідях учасників, але допускаю ДЕЯКИЙ суб’єктивізм в оцінках.
Монограма не претендує на істинну   історичну достовірність, але «безнадіЇ»  СПОДІВАЮСЬ, що закарпатцям -  ветеранам легкої  атлетики та юним допитливим спортсменам буде цікава  розповідь про історію одного з найстаріших легкоатлетичних турнірів на теренах України.
Отже, запрошую до подорожі…

РОЗДІЛ 1. ПОЧАТОК. 70-і роки.

 


Рік 1961. місто  Ужгород. Стадіон «Авангард». Покриття доріжок  – гарь.
Все почалося 8  травня 1961 року,  коли до Ужгорода з дружнім спортивним  візитом завітала НЕВЕЛИКА (15 чоловік) команда легкоатлетів  Чехословацького міста  Кошіце   і прийняла участь у чемпіонаті Закарпатської області. Це ще не була повноцінна матчева зустріч двох прикордонних областей, а лише ПЕРША  спроба подальших дружніх відносин. Так було і в 1962 та 1963 роках, коли чехословацькі спортсмени приїздили  до Ужгороду. Протягом  двох років керівництво обласного спортивного комітету  активно працювало над організацією виїзду нашої команди  у Кошіце  для участі матчевій зустрічі.
Рахувати повноцінною матчевою зустріччю легкоатлетів Закарпатської області та Кошіцького краю  (Чехословацька соціалістична  республіка), Я так ВВАЖАЮ, потрібно  дату 8 травня  1964 року. 
тут я  спираюсь  на докази та спогади ветеранів , учасників цього матчу Леоніда Городного, Степана Михайловича,  Мирона Хачія, Володимира  Хоменка .
Це відбулося в Ужгороді на 3-х змаганнях Кубок «Дружба»
Учасник матчу, старший тренер збірної Закарпаття Леонід Городний пригадує :
«Команди складалися з 40 учасників, які у дводенній боротьбі за класичною схемою матчевих зустрічей – 2 учасника на кожний вид змагань – виборювали командний кубок». 
Змагання проходили за програмою :
-  100м, 200м, 400м, 800м, 1500м, 5000м, 110 м з/б, 3000м з/п , молот, диск, спис, стрибки у довжину, висоту, потрійний, стрибки з жердиною, багатоборство,  естафетний біг   4х100м.
жінки -  100м, 200м, 400м, 800м, 1500 м, диск, спис, стрибки у довжину, висоту, потрійний, багатоборство,  естафетний біг  4х100м.  
Склад команди Закарпатської області (на жаль,  неповний) : Редько Анатолій (Ужгород)  – 100м, 200м;  Михайлин Олександр (Ужгород) – 110 м з/б;
Земляков  Анатолій (Ужгород) – 800м;  Хачій Мирон (Ужгород) – 800м, 1500м;
Бігарі Ласло (Мукачево) – 1500м; Швець Анатолій  (Хустський р-н) – 800м, 1500м; Добрянський Віктор (Ужгород) –  5000м;
Палко Микола (Великоберезнянський р-н  с. Сіль)- 5000м; Сайлер Тибі (Перечин) – 5000м;  Тороні  (Берегово) – багатоборство;
Горват Томаш (Свалява) – молот, диск;  Бубряк  Михайло   (Мукачівський р-н  с. Чинадієво)- молот; Фодор Іван (Ужгород)- стрибки у  висоту;   
Сентипал Степан (Ужгород) – довжина; Коваленко Анатолій (Ужгород) – довжина,  потрійний; Голінка Йосип (Ужгород) – шест;  Хоменко  Володимир (Ужгород)- шест;
Русин Ірина (Ужгород) та Попович Євгенія (Хуст) –  стрибки у висоту;  
Дзямко Анна (Берегівський р-н  с. В.Визниця) – 800м, 1500м;
Продан Катерина (Ужгород) – 800м, 1500м та інші.
В командній боротьбі перемогу виборола збірна Закарпатської області.
А уже в червні, нарешті, були вирішені всі проблеми виїзду на матч у Кошіце».

Це був ПЕРШИЙ офіційний виїзд збірної Закарпатської області з легкої атлетики за  кордон. Делегація у складі 40 чоловік ( Керівник делегації – Ніна Санько,  тренери Леонід Городний, Степан Михайлович, Степан Плішка) вирушила захищати свою ужгородську перемогу…

Ліричний відступ автора (за чутками учасників)
.
           Ви розумієте – 1964 рік, закритий «залізною завісою» від Європи Радянський Союз, КДБ… Перетин кордону з Чехословаччиною (якщо це навіть дружня нам країна – член  Варшавського  Договору) справа відповідальна і серйозна. Людина в сірому плащі при керівнику спортивної делегації присутня. Та спортсмени – ЛЮДИ, яким не притаманні КОРДОНИ – вони живуть за правилом « в спорті є суперники, в спорті немає ворогів» ( з пісні тих часів), вони вільні. Вже на КПП Ужгород «ми дізнаємося, що у  радянських прикордонників є ТАЄМНА інформація –у команді є КОНТРОБАНДНИЙ транзисторний радіоприймач, на якому, буцім-то ТАМ у НИХ будуть слухати ВОРОЖІ голоси Європи, або, більше того, його продадуть за крони. Тому, що  нас піддали ретельному догляду – нікого  вже не дивувало. Інформація не підтвердилася – все було чисто. Ми знали де сховати  » - спогади очевидця (обличчя заховане, голос змінений)…

Повернемося до самих змагань, які  проходили на стадіоні «Локомотив» з гаревими доріжками. Ми виграли у командному заліку з різницею у 8 очок.
Відмічу ряд високих результатів :
Переможець на 100 м Анатолій Редько – 10.5 сек; Мирон Хачій – переміг на дистанції 800м (1.57,0 ) та став другим на 1 500м встановивши  рекорд  області – 3.56,5; Іван Фодор переміг у стрибках у висоту – 2.00м (першим із закарпатських спортсменів  подолав 2м висоту); у стрибках з жердиною Йосип Голінка став другим, Володимир Хоменко – третім,  переміг відомий чехословацький атлет Мілан Орендач (4м10см); Томаш Горват переміг  з метання молоту  - 55.0 м; Олександр Михайлин переміг на 110 м з/б; Катерина Продан – стала переможницею дистанціях 100м, 800м та естафеті 4х100м.

Стрибун з жердиною Володимир Хоменко пригадує : « На секторі у стрибках з жердиною покриття було резинове, тому з розбігом були проблеми – доріжка ніби «кидала нас у сторони». Можливо тому і програли Мілану.  Хоча
об’єктивно він, на той час, був сильнішим».


Мирон Хачій – «я вже був готовий на цей результат, але, можливо, статус міжнародних змагань та ще знаходження в Чехословаччині надали мені додаткових сил. Наступного дня ще переміг на 800м – 1.57,0. Тут ми з Анатолієм Земляковим  домовилися про тактику бігу – він швидко починає перші 500м, а потім вже я виходжу вперед для фінішного спурту. Так все і вийшло. Я був задоволений і результатами і встановленням рекорду області на 1 500м».

У травні 1965 року на 4-й Кубок «Дружба» до Ужгороду завітали команди міст Кошіце (Чехословаччина) та Ніредьгаза (Угорщина). Було проведено матч трьох прикордонних областей : Закарпатська (УКРАЇНА) -  Кошіцький край (ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА –  Саболч-Сатмар
-Берег  (УГОРЩИНА).
Перемогу знову виборола команда Закарпатської області.
Восени команда Закарпаття ВПЕРШЕ  відвідала Ніредьгазу із зворотнім візитом і там перемогла у матчевій зустрічі.

До 1970 року в Ужгороді так і проводилися матчі трьох команд (за виключенням 1968 року, коли не прибула команда Чехословаччини із-за подій Пражської весни та   проведення операції «Дунай» військами країн Варшавського Договору).
1-2 травня команда Закарпаття приймала участь у матчевій зустрічі у Кошіце,  8-9 травня – на черговому Кубку «Дружба» в Ужгороді приймала збірні Кошіце та Ніредьгази, а у вересні – змагання відбувалися в Ніредьгазі.

І лише у 1970 році до Ужгороду на ювілейний  10-й Кубок «Дружба» приїхали збірні команди Львівської та Івано-Франківської областей. З цього року міжнародні змагання Кубок «Дружба» стали проводитися, як повноцінні змагання за участю різних команд, а не лише як матчева зустріч.


Але про це в іншому розділі.  (Продовження БУДЕ).

Багаторазовий переможець
Кубку «Дружба» з бігу на 200м, 400м,
Майстер спорту СРСР
Анатолій Коломоєць

На фото : команда Закарпаття Кошіце 1964 
з права на ліво Матвійчук Леонід- тренер, Продан Катерина, н/в, Редько Анатолій, Дзямко Аня, н/в, Русин Ірина, людина в плащі, Сайлер Тибі

Праворуч Олександр Михайлин Ужгород

 

Попереду Анатолій Земляков за ним Мирон Хачій  800м

Другим біжить Мирон Хачій- рекордсмен Закарпаття на 1500м - 5.56,5

 

М.Хачій після рекордного забігу м. Кошіце 1964 рік

 

Чоловіча команда Закарпаття в Ужгороді на відкритті 1964 р.

 

Кошіце 1964 рік

Фінішує Анатолій Редько Ужгород 1962 рік
     

 

 

Додати коментар

Коментар буде опубліковано після перевірки адміністратором сайту


Захисний код
Оновити

ГОЛОВНА НОВИНИ новини ІСТОРІЯ КУбку ДРУЖБА. 70-ті
'Flauz' интернет магазин спортивного питания